Muštáreň

Muštáreň ovocia Farmárik sa nachádza v obci Bolešov na Považí na úpätí Bielych Karpát, ktoré sú historicky známe ako ovocinársky región. Biele Karpaty sú plné starých ovocných sadov, ktoré ukrývajú poklady vo forme množstva starých odrôd ovocia, ktoré síce nevyzerajú tak lákavo ako moderne vyšľachtené odrody, ale zas sú odolnejšie voči rôznym škodcom a chorobám a obsahujú väčšie množstvo vitamínov a minerálov.

S komerčným spracovaním ovocia – muštovaním, sme začali v roku 2010, kedy sme zakúpili menšiu mobilnú muštáreň a začali ponúkať službu spracovania ovocia lokálnym pestovateľom. Neskôr v roku 2015 sme úspešne do prevádzky spustili nové a technologicky najmodernejšie zariadenie na spracovanie ovocia. Linka má kapacitu spracovania 500kg/h a je na nej možné automaticky umývať, drviť, lisovať, odkôstkovať a pasterizovať ovocie a zeleninu, ktoré je následne možné zabaliť do Bag in Box balení alebo fliaš.

História muštovania v našej rodine je však podstatne staršia. Už na začiatku 20 storočia naša rodina vlastnila v obci Červený Kameň – okres Ilava mlyn na múku a prastarý otec vodnú energiu, ktorá poháňala mlynské koleso už vtedy využil aj na službu muštovania.  Z tvrdého dreva vyrobil prvý šrotovník ako aj veľký „preš“ ako to vtedy nazývali a gazdovia zo širokého okolia okrem obilia vozili na vozoch aj plné vrecia ovocia a odvážali si vylisovanú šťavu v drevených sudoch. Vtedy sa ešte šťava u nás nepasterizovala ale pili ju všetci aj vrátane detí a to vo všetkých svojich podobách. Od čerstvej šťavy, cez burčiak až po ovocné víno –lebo šťava bez pasterizácie vystriedala všetky tieto formy. Stará mama dodnes spomína ako sa tento nápoj, keď už bol skvasený prevaril s klinčekmi a za horúca ho všetci popíjali. A  veruže bolo veselo J